Otwarcie Wszystkich Stron Świata
„Konstruujemy muzyczne budowle, których okna patrzą we wszystkie strony świata” – tak Puławski Festiwal Muzyczny Wszystkie Strony Świata charakteryzuje jego Dyrektor Artystyczny, Adam Klocek. Tegoroczną edycję otworzy recital młodej pianistki Agaty Pacak. Usłyszymy dwie kompozycje Johanna Sebastiana Bacha: Partita nr 1 B-dur oraz Chaconne z Partity nr 2 d-moll (transkrypcja: Ferruccio Busoni), a także utwory z cyklu Bunte Blätter Roberta Schumanna. Koncert odbędzie się 7 listopada o godz. 19:00 w Sali Pompejańskiej Starostwa Powiatowego (al. Królewska 19).
Życie Roberta Schumanna, jednego z najważniejszych kompozytorów XIX wieku, naznaczone było chorobą ciała i duszy. Pracował szybko i tylko w krótkich momentach intensywnej motywacji. Tłumaczył na muzykę ulotne i skomplikowane emocje ludzkie. Opublikowany na krótko przed śmiercią cykl Bunte Blätter gromadzi właśnie takie zróżnicowane melodie: radosne, słodkie i liryczne, niespokojne i rozwibrowane emocjami, w końcu — melancholijne i bolesne.
W podobny sposób różnorodne nastroje wciela w muzykę Partita nr 1 B-dur Bacha. Kolejne części tego dzieła to wytworne i pogodne otwarcie oraz klasyczne sekwencje tańców. Johann Sebastian Bach — przez wielu uznawany za najwybitniejszego kompozytora tradycji europejskiej, samouk i geniusz — był artystą, który na narodowych inspiracjach wzniósł muzyczny gmach o uniwersalnym znaczeniu oraz twórcą, który rzemiosło przekształcił w poezję.
Napisana na skrzypce solo Partita nr 2 d-moll to złożony wymagający utwór, którego elokwencja znajduje zwieńczenie w ostatniej części, słynnej Chaconne. Z końcem XIX wieku doczekała się ona transkrypcji na fortepian, a dokonał jej włoski kompozytor i pianista Ferruccio Busoni, który tak odpowiadał krytykom zaniepokojonym o związek transkrypcji z oryginałem: „Już sama w sobie notacja jest transkrypcją abstrakcyjnej idei. Kiedy pióro przejmuje ją w posiadanie, myśl traci swoją oryginalną formę”.
AGATA PACAK, absolwentka UMFC w klasie fortepianu Janusza Olejniczaka, ma za sobą koncerty krajowe i zagraniczne. Uczestniczyła w Warszawskim Festiwalu Chopinowskim, współpracowała z wieloma zespołami i śpiewakami, wykonując dzieła muzyki światowej i zapomnianych polskich kompozytorów, za cel obierając sobie propagowanie wiedzy o ich twórczości.
Sprzedaż biletów i karnetów od 30 października w POK „Dom Chemika”. Bilety będzie można również kupić przed każdym koncertem w miejscu jego odbywania się. Więcej informacji w zakładce BILETY.
Harmonogram wydarzeń jest dostępny w zakładce PROGRAM. Festiwal odbywa się w dniach 7–11 listopada 2019 roku. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU. Do zobaczenia w Puławach!!