Festiwal – dzień drugi
Po raz dwunasty Puławy zamieniły się w muzyczną stolicę województwa. W programie Festiwalu Wszystkie Strony Świata wiele różnorodnych propozycji – jazz, rock, muzyka improwizowana i oczywiście klasyka. A skoro o klasyce mowa – zapraszamy już dziś na koncert CZTERY PORY ROKU, VIVALDI— PIAZZOLA.
Od wczoraj na Lubelszczyźnie czekają nas cztery wyjątkowe dni z muzyką w roli głównej. Po energetycznym otwarciu w wykonaniu Przybyła, dziś czas na występ Orkiestry Kameralnej Filharmonii Częstochowskiej. Na scenie wśród solistów Rafał Zambrzycki na skrzypcach, a towarzyszyć mu będzie Maria Banaszkiewicz – Bryła na klawesynie. Zambrzycki to skrzypek, solista, kameralista, koncertmistrz renomowanych zespołów muzycznych. Koncertuje w Europie, Azji, Ameryce Północnej, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Wystąpił w wielu słynnych salach koncertowych i na ważnych festiwalach muzycznych. Banaszkiewicz – Bryła jako solistka koncertowała m.in. w Niemczech, Francji, Holandii czy Meksyku. Jest laureatką Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Dyryguje Adam Klocek — laureat „muzycznego Oscara” – Grammy Award 2014, określony przez Krzysztofa Pendereckiego jako „jeden z najbardziej obiecujących dyrygentów młodszej generacji”, równocześnie Dyrektor Artystyczny Festiwalu.
Historia Orkiestry, która wystąpi dzisiejszego wieczoru, sięga lat międzywojennych. Pierwsze koncerty symfoniczne miały miejsce w 1945 roku w częstochowskim Teatrze Miejskim. Po wielu latach i zaangażowaniu lokalnej społeczności w 1965 roku w Częstochowie powstał budynek obecnej Filharmonii, zbudowany na fundamentach zniszczonej w czasie wojny Synagogi Nowej. Od tej chwili Filharmonia nieprzerwanie prowadzi działalność kulturową, koncertową i edukacyjną.
W koncercie zatytułowanym CZTERY PORY ROKU, VIVALDI— PIAZZOLA usłyszymy utwory tych dwóch znakomitych kompozytorów. Vivaldi, włoski kompozytor i skrzypek epoki baroku, w wieku 25 lat otrzymał święcenia kapłańskie. Do stanu duchownego został skierowany w nadziei na społeczny awans rodziny. Zawód muzyka obrał sobie dopiero po wyszkoleniu się na księdza. Piazzola to z kolei argentyński kompozytor, wirtuoz bandoneonu, najważniejszy artysta w historii tanga, który zrewolucjonizował ten gatunek, tworząc styl tango nuevo, nawiązujący do muzyki jazzowej i poważnej. Jesteśmy bardzo ciekawi, które z tych wymagających dzieł obu kompozytorów chcą za serca naszą publiczność.
Sprzedaż biletów i karnetów odbywać się będzie w kasie POK „Dom Chemika”.Bilet na koncert (w cenie 30 zł) oraz karnet na wszystkie koncerty (w cenie 100 zł) do nabycia w kasie – dodatkowe informacje udzielane są pod numerem telefonu 81 458 67 21.
Bilety będzie można kupić w godzinach otwarcia kasy (poniedziałek 9.00-17.00, wtorek-piątek 10.00-16.00), na godzinę przed każdym koncertem oraz przez portal Biletyna.pl